Antoni de Govea, Leben, Tod und Wunder-Werck deß heiligen Joannis Dei, Prag 1711
Książka, będąca klasycznym przykładem dzieła hagiograficznego, poświęcona została założycielowi Zakonu Braci Miłosiernych, św. Janowi Bożemu (1495-1550). Urodzony w portugalskiej miejscowości Monterom-o-Novo Jan Boży (właśc.. Cidade), spędził młodość jako żołnierz, na codzień spotykając się z bólem i cierpieniem. Pod wpływem tych doświadczeń oraz kazań Jana z Ávila przeżył głębokie nawrócenie i w 1539 r. założył w Grenadzie pierwszy przytułek dla chorych i potrzebujących. Na fali reform Dobory Trydenckiego II jego dzieło dynamicznie się rozwijało. W okresie rządów Filipa II hojnie obdarzani środkami finansowymi bonifratrzy rozpoczęli ekspansję swojego charyzmatu na tereny całej katolickiej Europy, wszędzie niosąc pomoc i pocieszenie. Widoczny na zdjęciu miedzioryt przedstawia św. Jana Bożego na tle jego dzieł. |
Jan Drachny, Widok klasztoru i kościoła Bonifratrów w końcu XVIII w. Rysunek wykonany przez Jana Drachnego, absolwenta Uniwersytetu Wiedeńskiego, późniejszego współtwórcę wieży ratuszowej w Cieszynie oraz architekta Rzeczypospolitej Krakowskiej. Budowę klasztornego kompleksu w Cieszynie ukończono w 1719 r. Wznosił się on na wzgórzu, w sąsiedztwie XVI-wiecznego kościoła pw. Św. Trójcy. Do 1800 r. w klasztornym szpitalu opiekę znaleźć miało 40 000 pacjentów, spośród których 37 000 wróciło do zdrowia. |
Protocollum hospitalis Teschinensis ff. Misericordiae … ab Anno 1773
Rejestr pacjentów, przyjętych do szpitala bonifratrów w Cieszynie w latach 1773-1804, zawierający imiona i nazwiska chorych, ich wiek, wyznanie, miejsce urodzenia i zamieszkania, datę przyjęcia, diagnozę, sposób leczenie oraz datę wypisu ze szpitala, lub też datę ewentualnego zgonu. Rejestr, w 2009 r. poddany gruntownej konserwacji, jest największą objętościowo jednostką w zasobie klasztornego archiwum (23x37x14 cm, 7 kg). Zachowana tam dokumentacja szpitala bonifratrów w Cieszynie z okresu od końca XVII wieku aż po II wojnę światową stanowi nieocenione źródło dla badaczy demografii historycznej, a pośrednio wszystkich historyków zajmujących się dziejami Śląska Cieszyńskiego, którzy korzystać mogą np. z materiałów dotyczących skali epidemii spadających na miasto i jego okolicę.
|
Antoni Janusz, Praca codzienna, coroczna i całożywotna każdego chrześcianina katolickiego, Cieszyn 1857.
Aż do połowy XIX w. zarówno w kościołach katolickich, jak i ewangelickich na Śląsku Cieszyńskim używano czeskich książek modlitewnych. Przełomem było ukazanie się w 1857 r. kancjonału opracowanego przez proboszcza w Zebrzydowicach, ks. Antoniego Janusza (1820-1861). Mimo użycia łacińskiej czcionki, niestosowanej dotąd w wydawnictwach przeznaczonych dla ludu, modlitewnik ów zyskał sobie wśród wiernych wielką popularność i wielokrotnie wznawiany, już w XIX w. na większości obszaru Śląska Cieszyńskiego wyparł z użycia modlitewniki czeskie.
|
Gaspar Erhard, Kristusovo življenje in smert v premišljevanjich in molitvach, V Celovcu 1873
Modlitewnik wydany w Klagenfurcie (Celovec) w języku karynckim, przez niektórych lingwistów uznawanym za dialekt języka słoweńskiego, przez innych traktowanym jako odrębny język, dziś zaliczany do martwych. Autor modlitewnika, Caspar (Gaspar) Erhard (1670 – 1743), jeszcze w połowie XIX w. był jednym z bardziej znanych teologów w kręgu oddziaływania kultury niemieckiej.
|
Karl Herdach, Wem dient die Sozialdemokratie?, Warnsdorf [1898] Przykład jednej z niezliczonych wysokonakładowych broszur z przełomu XIX i XX w., traktujących o nowych wówczas pojęciach socjaldemokracji, anarchii, czy komunizmu. Z uwagi na ulotny charakter druku, niewiele jego egzemplarzy zachowało się do dnia dzisiejszego. Istnienie owego druku w zbiorach cieszyńskich Bonifratrów jest dowodem, iż braciom, których charyzmat koncentruje się na pomocy chorym i potrzebującym, nie obce były nowe prądy filozoficzne i polityczne. Podobnych broszur i druków ulotnych, dających obraz toczących się w XIX w. sporów ideologicznych, znajduje się sporo w zasobie biblioteki cieszyńskich bonifratrów.
|
Christian Friedrich Daniel, Sammlung medicinischer Gutachten und Zeugnisse über Besichtigungen und Eröffnungen todter Körper etc., Leipzig 1776.
Dzieło niemieckiego lekarza Ch. F. Daniela, wydane pośmiertnie przez jego – podówczas 23-letniego – syna i imiennika. Ch. F. Daniel urodził się 13 września 1714 roku w Sondershausen, studiował medycynę w Jenie i Halle. Później został wykładowca akademickim anatomii w Halle oraz lekarzem nadwornych książąt von Schwarzburg-Sondershausen. Interesował się również patologią ciąży. Sammlung medicinischer Gutachten, stanowiący część bogatej kolekcji ksiąg medycznych znajdujących się w posiadaniu cieszyńskich bonifratrów, zawiera bogaty materiał ilustracyjny. Na reprodukcji widoczny zdeformowany płód człowieka.
|
August Gottlieb Richter, Anfangsgründe der Wundarzneykunst, Wien 1799
August Gottlieb Richter (1742-1812) był jednym z najwybitniejszych i najbardziej znanych chirurgów niemieckich przełomu XVIII i XIX w. Swoje badania prowadził na uniwersytecie w Getyndze. Opracowanie znajdujące się w bibliotece cieszyńskich bonifratrów to szósty z siedmiu tomów wydawnictwa, przez kilka dziesiątków lat stanowiącego podstawę sztuki cyrylickiej nie tylko w Niemczech, ale i poza granicami Rzeszy. Dzieło opatrzona jest tablicami, ukazującymi narzędzia służące chirurgom w drugiej połowie XVIII w.
|
Ludwik Perzyna, Nauki cyrulickiey krotko zebranej … część II,. w Kaliszu 1793
Brat Ludwik Perzyna (1742-1800), bonifrater, był jednym z pierwszych polskich autorów traktujących o podstawowych zasadach chirurgii. Według pewnych przekazów, miał jakiś czas przebywać w Cieszynie. Jego wydana w trzech częściach Nauka cyrulicka, przez wiele dziesięcioleci stanowiła najpopularniejszy wśród polskich bonifratrów podręcznik chirurgii.
|
Zoologia czyli zwierzętopismo, dla szkół narodowych pierwszy raz wydane, Warszawa 1789
Książka sygnowana jego pieczęcią Ludwika Perzyny, co wskazywać może, że należała do jego pokaźnej kolekcji książek z zakresu medycyny oraz nauk przyrodniczych. Największa część owego księgozbioru znajduje się obecnie w Bibliotece Miasta Stołecznego Warszawy Prezentowane tutaj dzieło zawiera kompendium ówczesnej wiedzy z dziedziny zoologii. Jego treści zilustrowane zostały pięcioma starannie wykonanymi tablicami, przedstawiającymi zarówno zwierzęta, jak i anatomię człowieka. Ciekawostką jest pieczęć Biblioteki Konwentu O.O. Bonifratrów w Wilnie, która obrazuje skomplikowane losy książek należących niegdyś do kolekcji O. Ludwika Perzyny.
|