poleć znajomemu dodaj do ulubionych kontakt

2010-02-01 10:26:24
Witrualna podróż - Czytelnia Zbiorów Specjalnych

Zapraszamy do udziału w Wirtualnej Podróży po Czytelni Zbiorów Specjalnych w Książnicy Cieszyńskiej.

więcej
2010-02-01 10:19:04
Witrualna podróż - Biblioteka Leopolda Jana Szersznika

Zapraszamy do udziału w Wirtualnej Podróży po Bibliotece Leopolda Jana Szersznika w Książnicy Cieszyńskiej.

więcej
2009-09-28 11:30:06
Porządek jazdy dla miasta Cieszyna z 1896 r.

W przechowywanym w zasobie Oddziału w Cieszynie Archiwum Państwowego w Katowicach zespole Akt miasta Cieszyna występuje między innymi plakat...

więcej
Jeżeli chcą Państwo być na bieżąco informowani o nowosciach wydawniczych prosimy wpisac emaila poniżej.

e-mail:

Wyślij


Wpisz poniżej szukaną frazę


Szukaj

Wędrówki akt

2008-08-19 12:53:11

       Projekt "Ochrona i konserwacja cieszyńskiego dziedzictwa piśmienniczego" w części dotyczącej Archiwum Państwowego w Katowicach Oddziału w Cieszynie przewidywał wywiezienie całego zasobu archiwalnego i bibliotecznego do Archiwum w Katowicach. W tym celu przygotowano w Archiwum Państwowym w Katowicach oddzielny magazyn, wyposażony w nowe regały, do którego w lipcu 2007 r. zaczęto przewozić akta oraz księgozbiór, liczące 600 metrów bieżących (półek) akt i 8 000 książek. Transport trwał dwa miesiące. Jednorazowo przewożono nie więcej niż 100 mb akt, ponieważ trzeba było zadbać o to, aby akta nie zostały w transporcie uszkodzone i żeby podczas transportu nie uległ zburzeniu układ ewidencyjny akt. Po przewiezieniu akt do Katowic został sprawdzony ich stan ewidencyjny. W tym czasie w pustym magazynie w Cieszynie wymalowano ściany, zdezynfekowano regały, tak aby zdezynfekowane i oczyszczone z kurzu akta trafiły do czystego magazynu. W październiku 2007 r. zaczęły się transporty akt z powrotem do Cieszyna i trwać będą do połowy września 2008 r.

       Do przewożenia akt Archiwum wynajmuje firmę transportową, jednak załadunkiem i rozładunkiem materiałów zajmują się pracownicy Archiwum mający doświadczenie w tego rodzaju pracach – np. akta są już w czasie rozładunku układane sygnaturami na regałach w magazynie.

       Z perspektywy blisko półtorarocznego okresu przemieszczania zasobu można  powiedzieć, że:

  • Najważniejsze podczas wszelkiego rodzaju transportów akt jest ich bezpieczeństwo.  Akta muszą być przewożone w opakowaniach odpowiednio opisanych (pudła  tekturowe, pojemniki plastikowe, worki foliowe). Opisy na opakowaniach  umożliwiają właściwe ułożenie akt na regale po przewiezieniu i sprawdzenie, czy nic  nie zginęło, a same opakowania zabezpieczają przed ewentualnym zniszczeniem.
  • Nie należy liczyć na to, że przeprowadzkę da się przyspieszyć. Pracownicy  Archiwum doświadczyli  kilku uszkodzeń windy z powodu przeładowania aktami,  co wydłużało dodatkowo  czas rozładunku, a także uszkodzenia przeładowanego  samochodu transportowego na drodze. Samochód trzeba było holować do  najbliższej stacji benzynowej i tam przeładować akta do sprawnego pojazdu.
  • W samochodzie transportującym akta musi - oprócz pracownika firmy usługowej – jechać także pracownik Archiwum pilotujący akta, posiadający pismo informujące skąd, gdzie i jakie akta są przewożone.
  • Ponadto należy śledzić prognozy pogody i w miarę możliwości w oparciu o nie planować termin transportu, ponieważ pomimo wielu zabezpieczeń (zamykane samochody, tzw. "lodówki", opakowania akt, zadaszenia nad wejściem do budynku) lepiej jest, jeśli w dzień transportu akt nie pada deszcz. Pracownikom Archiwum udaje tego uniknąć, a realizacja przemieszczeń akt dobiega już końca. 

Przygotowanie zbiorów do transportu
Przygotowanie zbiorów do transportu
Przygotowanie zbiorów do transportu
Przygotowanie zbiorów do transportu
Przygotowanie zbiorów do transportu
Przygotowanie zbiorów do transportu
Przygotowanie zbiorów do transportu
Przygotowanie zbiorów do transportu
Załadunek zbiorów
Załadunek zbiorów
Załadunek zbiorów
Załadunek zbiorów

Projekt i wykonanie m3.net

Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij